All for Joomla All for Webmasters

Hukuki Yazılar

Adil Yargılanma Hakkı

TEMEL METİNLER:

1) AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ ( AİHS )   6.madde

  1. fıkra: Herkes, gerek * medeni hak ve yükümlülükleriyle ilgili nizalar, gerek cezai alanda kendisine yöneltilen suçlamalar konusunda karar verecek olan, yasayla kurulmuş, bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından davasının, makul bir süre içinde, hakkaniyete uygun ve açık olarak görülmesini isteme hakkına sahiptir.

Uluslararası Hukukta “Geri Göndermeme” İlkesi

1 – GENEL OLARAK

Geri göndermeme (“Non-refoulement”) ilkesi, devletlerin, kendi egemenlik sahaları içersinde bulunan kişileri zulme uğrama riski altında oldukları bölgelere göndermeme yükümlülüğünü ifade eder.[1] Mülteci hukukunun temelini oluşturan “geri göndermeme” ilkesi, mültecinin yaşama hakkı ve işkence, kötü muamele, insanlık dışı aşağılayıcı ceza ve muameleye maruz kalmama hakkı gibi temel insan haklarının korunmasını amaçlamaktadır.

Zimanê Zikmakî her çiqas bi avakirina komarê vir de li Tirkîyê pirsgirékek be jî bi hewldanek siyasi a dawi ket rojeva Tirkîye yê.

Di nav gel de zimanê zikmakî wek tiştek xwezayî bê dîtin jî desthilatdar/îqtîdar bi eynî nêrîné nêzikê mijarê nabin.

Desthilatdar/îqtidar ji bilî zimané fermî bi zimanek diné kar anîn kêmanîyek an qelseyek ji bo desthilatdariya/iqtidara xwe dibînin .

GENEL OLARAK :

            İcra İflas kanunu adından da anlaşıldığı gibi, devlet kuvvetinin istihdam edilerek, hakkın sahibine teslimi eylemidir. İhdas edilen bütün kanunlar, toplumda adaleti gerçekleştirmek için  vaaz edilmiştir. Kanunlar adaleti gerçekleştirdiği oranda toplum hayatını kolaylaştırır ve kabul görür.

Diğer Yazılar 1 > 3

Meya Hukuk | İletişim Bilgileri

  • Tel: 0412 228 1525
  • Fax: 0412 228 1525
  • Gsm:0531 611 33 22 | 0507 558 98 28
  • Email: info@meyahukuk.com
  • Adres:Mahabad Bulvarı No:2 Gold Office Büro No:14/40 Yenişehir/Diyarbakır

Yasal Uyarı

​İnternet sitemizdeki bilgi ve açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde yer alan bilgiler reklam amaçlı değildir. Kullanılan bütün içerikler Meya Hukuk danışmanlık bürosuna aittir. Büromuzun açıkça yazılı izni olmadan logo ve sair bilgileri kullananlar hakkında yasal işlem yapılır. Bu siteyi ziyaret ederek yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılırsınız.